29 kwietnia 2024

Dlaczego anime jest popularne?

Popularność anime na całym świecie stale rośnie, a dziś nawet ludzie, którzy w ogóle nie uważają się za miłośników kreskówek, lubią oglądać japońskie animacje. Jednocześnie fani gatunku zapewniają: anime nie jest wcale kreskówką w zwykłym tego słowa znaczeniu. Wyróżnia się charakterystycznym rysunkiem postaci i tłami, a na zachodzie anime jest przedmiotem badań kulturoznawców, socjologów i antropologów.

Sztuka przekazywania historii za pomocą rysunków powstała w Japonii mniej więcej w XII wieku, a przyczyną powstania takiej tradycji był złożony system pisma, składający się w rzeczywistości z trzech alfabetów. Nawet wykształcony Japończyk nie zawsze potrafił zrozumieć znaczenie tego, co zostało napisane, bez towarzyszącego mu zdjęcia. Pod koniec XIX wieku japońskie komiksy – manga – zaczęły pojawiać się dokładnie tak, jak są znane dzisiaj. I już na początku ubiegłego wieku pojawiła się ta bardzo wyjątkowa japońska animacja.

Pierwsi animatorzy Kraju Kwitnącej Wiśni inspirowali się zachodnimi przykładami, dlatego ich pierwsze prace przypominały raczej amerykańskie i europejskie kreskówki. Początkowo nie były przeznaczone wyłącznie dla dzieci, ale były skierowane do ogółu społeczeństwa w różnym wieku. Jednak w tamtym czasie zachodnie kreskówki zdominowały Japonię, ponieważ produkcja filmów animowanych była dla lokalnych artystów zbyt kosztowna.

W pierwszej połowie XX wieku nie było jeszcze warunków do szybkiego rozwoju animacji japońskiej. W 1923 roku Japonię mocno dotknęło trzęsienie ziemi, a główne miasta i ich studia animacji zostały prawie zniszczone.
Ale w drugiej połowie ubiegłego wieku japoński przemysł komiksowy i anime zaczęły się gwałtownie rozwijać, mimo że zachodnia animacja była bardzo lepsza od japońskiej jakości. W tym czasie japońscy artyści zaczęli rozwijać swój indywidualny styl i tworzyć własne kreskówki, które nie wymagały wówczas dużych nakładów finansowych.
Na przykład powstałe w 1948 roku studio „Toei” było początkowo trikiem, by obniżyć koszty: główny budżet przeznaczano na ważne sceny, a drugorzędne rysowano w kiepskiej jakości. Pozwoliło to studiu szybko zająć wiodącą pozycję, którą utrzymuje do dziś.

W 1958 roku ukazał się pierwszy pełnometrażowy film animowany „Taiji Yabushita”, „The Legend of the White Snake”, który nie odniósł dużego sukcesu, ale stał się zwiastunem szybkiego wzrostu popularności anime. I już w 1963 roku pojawił się prawdziwy hit – serial „Astro Boy” Osamu Tezuki. Został wyemitowany w różnych krajach, przetłumaczony na wiele języków, a manga, na której kręcono serial, sprzedała się na całym świecie w nakładzie około 100 milionów egzemplarzy. Główny bohater serialu stał się jednym z symboli narodowych i podstawą stylu anime.
Japońscy animatorzy, zainspirowani sukcesem, zaczęli aktywnie rozwijać anime, a wkrótce miało to swoje własne kierunki i gatunki. Zaczęto tworzyć osobne serie dla chłopców i dziewcząt, a już w 1969 roku pojawił się pierwszy film erotyczny oparty na baśni „1000 and 1 Nights”. Na początku lat 70. Zachód zaczął aktywnie interesować się anime, dzięki wielkoformatowemu serialowi animowanemu wyprodukowanemu w Japonii, opartemu na Gwiezdnych Wojnach i innych kosmicznych eposach.

Początkowo anime było oparte na mandze lub grach komputerowych, ale obecnie wiele seriali animowanych zostało wydanych z oryginalnymi scenariuszami.
Złoty wiek anime to lata 80. W tym czasie pojawiło się wiele nowych studiów, przeprowadzono odważne eksperymenty w miksowaniu gatunków, a szybko rozwijające się technologie umożliwiły uzyskanie wysokiej jakości filmów animowanych. Na ekranach ukazał się „Akira”, który stał się pierwszym anime, nakręcony z prędkością 24 klatek na sekundę i wyróżniał się naprawdę fenomenalną szczegółowością, której do tej pory nie zrobili japońscy animatorzy.
Anime szybko podbiło świat, ale na terenie byłego ZSRR japońska animacja pojawiła się dopiero w latach 90. Popularność pojawiła się wraz z pierwszym japońskim serialem animowanym „Sailor Moon”, nieco później widzowie mogli podziwiać przygody Pikachu i jego przyjaciół z serialu „Pokemon”.
Dziś anime oglądają zarówno dzieci, jak i dorośli na całym świecie. Sekret popularności jest bardzo prosty: początkowo japońskie bajki były tworzone nie tylko dla dzieci, ale były raczej skierowane do nastolatków i dorosłych. Wraz z rozwojem anime wzrosło całe pokolenie fanów tej formy sztuki.

Warto zaznaczyć, że gatunki anime pozwalają każdemu widzowi wybrać film według własnych upodobań. W anime są dramaty i thrillery, przygody i osobliwe melodramaty, filmy erotyczne z różnych kierunków i wiele więcej.
Szeroki przedział wiekowy, różnorodność gatunków i niezwykły rysunek sprawiają, że anime jest tak popularne na świecie.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved.