Czytelnictwo w okresie dojrzewania
Biblioteka. Zwykle nie wydaje się nam interesująca. Dlaczego? Ponieważ w naszych czasach czytelnictwo zanika. Wybieramy współczesne rozrywki: telefony, komputery itp. A przecież książki też mogą być super. Poznajemy dzięki nim otaczający nas świat, uczymy się rozpoznawać złożone relacje między ludźmi i poszerzamy naszą wiedzę, która może zadecydować o naszym przyszłym życiu.
Oczywiście, nie musimy czytać tylko naukowych rzeczy. Komiksy, czasopisma czy książki fantasy też mogą zapełnić nasz wolny czas. Książki o problemach nastolatków, np. ”Seria Miętowa” Ewy Nowak, pomagają nam zaakceptować okres dojrzewania, w którym obecnie się znajdujemy. W szkole musimy czytać lektury, co zwykle nie przypada nam do gustu z racji narzuconego kanonu edukacyjnego. Nie możemy też tkwić w miejscu, jeśli chodzi o naszą zdolność czytelniczą.
Powinniśmy poznawać coraz to nowe utwory i serie, abyśmy byli rozeznani w tym temacie. Kiedyś czytałem na okrągło „Mikołajka” i mówiłem, że nie przestanę go czytać, a dzisiaj po 5 latach wydaje mi się to niedorzeczne. Znam dziesiątki książek i cały czas czuję potrzebę poznawania innych. Każdy z nas ma prawo poświęcać swoją uwagę tematom, które osobiście go interesują. Dlatego odłóżmy smartfony i zapraszam do biblioteki!