20 lipca 2024

Współczesna sztuka dostępna dla mas

Sztuka kojarzy nam się głównie z malarstwem, rzeźbą czy architekturą. Widzimy ją, gdy się na niej skupimy w galerii, muzeum czy na wycieczce. Rzadziej dostrzegamy sztukę użytkową, którą ze zdumieniem odkrywamy w pięknie wykończonych przedmiotach codziennego użytku. W kulturze masowej jednak, w której ponad ręczną robotą królują fabryki, a wyposażenie zwykliśmy kupować raczej w sieciówkach niż u rzemieślników, z takimi pięknymi przedmiotami także mamy do czynienia coraz rzadziej.

A przecież takie przedmioty są bardzo trwałe, a do tego zachwycają detalami. W tym świecie mamy jednak czasem do czynienia ze współczesną wersją malarstwa semi-użytkowego, którym możemy się zachwycać, gdy w inny sposób na nie spojrzymy. Mam tu na myśli komiksy. Wielu osobom kojarzą się one raczej z rysunkowymi historyjkami dla najmłodszych. Są i takie. Wiele z nich jednak jest prawdziwymi, współczesnymi arcydziełami grafiki, choć co prawda jedynie przedrukowanymi. Zachwycając się jednak kreską artysty warto pamiętać, że znakomita większość komiksów powstaje na planszach i jest malowana piórkiem.

A skoro tak, to plansze te istnieją, a przeglądając kolorową książeczkę, podziwiamy tak na prawdę reprodukcje setek małych dzieł sztuki. Jeśli ktoś szuka piękna w otaczającym nas świecie, powinien czasem zerknąć do wnętrza komiksu, bo jeśli pokocha jakiś konkretny styl rysowania, z pewnością znajdzie sposób, by odkupić gdzieś na aukcji oryginał jakiegoś rysunku i z dumą powiesić w salonie. Tak, jak na to zasługuje prawdziwe dzieło sztuki.

Copyright © All rights reserved.