Pochodzenie i historia Cosplay
Nie mamy pewności co do dokładnych początków tego zjawiska, ale przyjmuje się, że pierwsi fani sięgają lat 70. ubiegłego wieku, kiedy to pojawiali się na targach komiksowych (Comic Market) przebrani za ówczesnych bohaterów kreskówek.
Uważa się, że ci pionierzy cosplayu zamierzali naśladować to, co działo się w Stanach Zjednoczonych Ameryki, gdzie podczas imprez science-fiction niektórzy fani pojawiali się jako bohaterowie „Star Treka”.
Zjawisko cosplay w Japonii rozprzestrzeniło się jak ogień i osiągnęło tak niezwykłe rozmiary wraz z boomem na Gundama, że w sierpniu 1980 roku po raz pierwszy zainteresowała się nim japońska prasa, publikując artykuł na ten temat, któremu towarzyszyło zdjęcie kilku cosplayerów tańczących w butach bohaterów serialu Yoshiyuki Tomino. Jeśli jeszcze nie wiesz, czym jest cosplay, zajrzyj do tego artykułu: https://www.ploteczkowo.pl/czym-jest-cosplay-dlaczego-ma-taki-wielu-fanow
Jednak to z ogromnym sukcesem „Evangelion” w 1995 roku, cosplay zaczął zyskiwać na popularności, co trwa do dziś. Rynek natychmiast dostrzegł potencjał zjawiska, dlatego też powstały liczne sieci sklepów czy wyspecjalizowane strony internetowe, zajmujące się produkcją i sprzedażą kostiumów i akcesoriów cosplay, dzięki czemu każdy może się przebrać i utożsamić ze swoją ulubioną postacią. Można więc już nie tylko samodzielnie wykonać kostium, ale także go kupić lub wypożyczyć.
Powstały internetowe fora dyskusyjne dla cosplayerów, specjalistyczne strony, a w większych miastach bary lub pasaże, gdzie sprzedawcy pracują w kostiumach cosplay reprezentujących głównych bohaterów komiksów, gier wideo lub kreskówek.
Dlaczego Japończycy uprawiają cosplay?
Moim zdaniem jest kilka czynników, które zachęcają ich do przebrania się za postać z mangi lub anime. Po pierwsze, to zabawa. Jeśli podoba nam się jakaś postać z opowieści i mamy możliwość wcielenia się w nią, to dlaczego tego nie zrobić? Nawet najbardziej nieśmiały człowiek może stać się ekstrawertyczny poprzez odgrywanie roli przez co najmniej kilka godzin.
W dzisiejszej Japonii cosplay przeżywa ogromny rozkwit. Jest wiele wydarzeń i okazji, gdzie można go uprawiać, jak choćby wystawy komiksowe zwane „Comic Market”, które odbywają się w różnych porach roku i w różnych miastach, ale także imprezy specjalnie poświęcone cosplayowi, jak Tokyo Cosplay Expo, Tokyo Character Show pod koniec lipca, Tokyo Game Show czy Chara Fes. Na niektórych imprezach, znanych jako Cosplay Dance Parties, grupy cosplayerów rzucają sobie wyzwanie, tańcząc do piosenek anime postaci, w które się wcielają.