21 maja 2024

Japonia i jej atrakcje. Wyspa pełna świątyń

Kraj Kwitnącej Wiśni to piękne krajobrazy, magiczne wyspy oraz świątynie, które swą architekturą zachwycają turystów. Każdy, komu Japonia kojarzy się z ciekawymi budowlami, powinien skorzystać z możliwości odwiedzenia wyspy Sikoku. Będzie ona atrakcyjnym celem wycieczki dla tych, którzy są zainteresowani buddyjskimi świątyniami. To one są główną atrakcją na tej wyspie.

Każda z nich może się pochwalić ogromną rolą w życiu wyznawców buddyzmu, każda z nich przyciąga też swą architekturą. Wycieczki chętnie je odwiedzają, choć w ich trakcie należy pamiętać, że każda z tutejszych świątyń jest dla wyznawców buddyzmu bardzo ważnym miejscem pielgrzymkowym.

Japonia na tej wyspie jawi się gościom z Zachodu jako kraj niezwykle atrakcyjny. Sikoku to wyspa, która znana jest przede wszystkim z ważnego szlaku pielgrzymkowego. Łączy on 88 buddyjskich świątyń, które już ponad 1000 lat temu stały się znanymi i bardzo ważnymi miejscami pielgrzymkowymi Wznoszone od VIII do XVII wieku, stały się niezwykłą kolekcją japońskich zabytków sakralnych. Są one dość skromne, co najlepiej świadczy o tym, że były one tworzone z myślą o zwykłych ludziach, a nie o japońskich elitach. Ci, którzy pokonają szlak łączący te obiekty, będą mogli pokonać wyjątkową podróż duchową, od przebudzenia wiary aż po stan nirwany.

By tak się stało, należy przemieszczać się wokół wyspy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Od wielu stuleci buddyści z Japonii odbywają taką pielgrzymkę, pokonując w jej trakcie obszary czterech prowincji i dystans 1200 km. Warto też zaznaczyć, że na tej wyspie znajduje się jedna z najważniejszych szkół religijnych, jakimi może się pochwalić Japonia. To „shingon” – szkoła, która została założona w IX wieku, będąca do dziś ważnym odłamem dla tych wyznawców buddyzmu, dla których najważniejsze jest słowo. Dlatego też w czasie swych pielgrzymek po wyspie Sikoku i jej świątyniach tak często powtarzają oni formuły religijne.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved.